BEBEK BESLENMESI

BEBEK BESLENMESİ

Sebzeli Kanape(12.aydan itibaren)Malzemeler
1 patates
1/3 havuç
1/3 kabak
1 yemek kaşığı labne peynir
2 ölçek hazırlanmış Aptamil 3 veya 60 ml Junior
HazırlamaSebzeleri haşlayıp, piştikleri suyun içinde ezip püre haline getiriniz. Labne peynir ilave ediniz. Hazırlanmış Aptamil 3’ü de ilave ederek kare kare kesilmiş tost ekmekleri üzerine sürünüz.
Portakallı Mısırlı Kahvaltı(6.aydan itibaren)Malzemeler
Milupa Sütlü Portakallı Mısırlı Kahvaltı
1/8 yumurta sarısı
1/2 kibrit kutusu labne peynir
1 tatlı kaşığı pekmez
Hazırlarken bir gün yumurta sarısı, ertesi gün peynir kullanabilirsiniz.
HazırlamaHazırladığınız Milupa Sütlü Portakallı Mısırlı kahvaltı mamasının içine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz. Yumurta sarısı ve labne peynirini dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Küçük şampiyonumuzun Portakallı Mısırlı Kahvaltısı hazır.
Tahıllı Ballı Kahvaltı(6.aydan itibaren)Malzemeler
150 ml Devam Sütü (Aptamil 2/3, Milumil 2/3)
2 yemek kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı
1/8 haşlanmış yumurta sarısı
1/2 kibrit kutusu labne peynir
1 tatlı kaşığı pekmez
Hazırlama150 ml Devam Sütü’nü biberonda hazırlayıp, bir kaseye boşaltınız. İçine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz. Küçük şampiyonumuzun ballı kahvaltısı hazır.
Junior KahvaltıMalzemeler (12 aydan itibaren)
200 ml Aptamil Junior
4 yemek kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı
1 tatlı kaşığı pekmez ya da bal
1 kibrit kutusu beyaz peynir
1 tam yumurta sarısı
1 çay kaşığı çekilmiş ceviz
HazırlamaAptamil Junior’ı bir kaseye boşaltınız. 8 Tahıllı Ballı’yı da kaseye ekleyerek karıştırınız. Ardından pekmez ya da balı, beyaz peynir, yumurta sarısını ve cevizi kaseye koyarak çatalla eziniz. Küçük şampiyonumuzun Junior kahvaltısı hazır.
Elmalı Tatlı(12.aydan itibaren)Malzemeler
1 elma
1/2 ölçü Milupa Sütlü Meyveli Karışım
HazırlamaOrta büyüklükteki bir elma veya armudun kabuklarını soyarak çekirdeklerini çıkarın. Dörde bölerek haşlayın. Hazırlamış olduğunuz Milupa Sütlü Meyveli Kaşık Maması ile haşlanmış meyvelerin üstüne dökerek servis yapabilirsiniz. Arzu edilirse ince çekilmiş ceviz ve tarçın ilavesi ile tatlandırabilirsiniz. Küçük şampiyonunuzun elmalı tatlısı hazır.
Tropic Junior Smoothie(12.aydan itibaren)Malzemeler
1/2 muz
1 kivi
2 çorba kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı
150 ml Aptamil Junior
HazırlamaMuz ve kiviyi robotta püre haline getiriniz. Üzerine 150 ml Aptamil Junior ilave ediniz. 2 çorba kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı ilave ederek karıştırınız. Küçük şampiyonunuzun Tropic Junior Smoothie’si hazır.
Junior Elmalı Toplar(12.aydan itibaren)Malzemeler
1/2 elma
4 çorba kaşığı Milupa 8 Tahıllı Ballı
50 ml Milupa Aptamil Junior
1 çorba kaşığı pirinç unu
1/2 çay kaşığı tarçın
HazırlamaYarım elmayı cam rendede rendeleyiniz. 1 çorba kaşığı pirinç ununu 50 ml Aptamil Junior ile pişiriniz. Rendelenmiş elma ve tarçını ilave ederek karıştırınız. Karışımdan küçük parçalar alarak yaptığınız topları servis tabağına yerleştiriniz. Küçük şampiyonunuzun junior elmalı topları hazır.


İrmikli Meyve(5.aydan itibaren)Malzemeler
2 tatlı kaşığı irmik
1 küp Milupa Frutapura
Hazırlama1 çay bardağı su ile 2 tatlı kaşığı irmiği ağır ateşte pişiriniz. Ilıdıktan sonra içine 1 küp Frutapura meyve püresi ilave ediniz. Küçük şampiyonunuzun irmikli meyvesi hazır.
Etimekli Tatlı(12.aydan itibaren)Malzemeler
1 adet portakal
1/2 muz
2 dilim etimek
1 çorba kaşığı irmik
150 ml Aptamil Junior
Hazırlama1 adet taze sıkılmış portakal suyunu, 2 adet tuzsuz etimeğin üzerine dökünüz. Yumuşayan etimeklerin üzerine dilimlenmiş muz koyun. Diğer tarafta 150 ml Aptamil Junior ile 1 çorba kaşığı irmiği pişirip etimeklerin üzerine dökünüz. Küçük şampiyonumuzun etimekli tatlısı hazır.
Karışık Sebze Çorbası(4.aydan itibaren)Malzemeler
1/2 porsiyon Milupa Sütlü Pirinçli
Haşlanmış sebzeler (kabak, brokoli, bezelye, taze fasulye, havuç gibi sebzelerin herhangi 3 çeşidinden) 5 yemek kaşığı.
HazırlamaSebzeleri buharda veya düdüklü tencerede az su ile haşlayıp robottan çekiniz. 65 ml sebze suyu ile 2 yemek kaşığı Milupa Sütlü Pirinçli hazırlayın. İçine haşlanmış ve iyice ezilmiş sebzeleri ilave ediniz. Sebze çorbası hazırdır. Küçük şampiyonumuzun karışık sebze çorbası hazır.
Sütlü Enginarlı Çorba(6.aydan itibaren)Malzemeler
2 çorba kaşığı haşlanmış enginar
2 çorba kaşığı haşlanmış kabak
1 çorba kaşığı haşlanmış patates
60 ml Milupa Aptamil Junior 2
Hazırlama60 ml hazırlanmış devam mamasının içine haşlanmış sebzeleri ilave ederek robottan geçiriniz. Küçük şampiyonumuzun Sütlü Enginarlı Çorbası hazır.
Bulgurlu Sebze Çorbası(7.aydan itibaren)Malzemeler
1/2 domates
1/2 patates
1/2 kabak
1 çorba kaşığı bulgur
2 çay kaşığı zeytinyağı
200 ml et suyu
1 çorba kaşığı Milupa 7 Tahıllı
HazırlamaTüm sebzeleri ve bulguru et suyu ile haşlayın ve blenderdan geçirin. Piştikten sonra Milupa 7 Tahıllı ve zeytinyağı ekleyiniz. Küçük şampiyonumuzun bulgurlu sebze çorbası hazır.
Et Suyu(7.aydan itibaren)Malzemeler
1 adet havuç
1 adet kereviz sapı
1 adet yeşil soğan
250 gr yağsız dana eti
HazırlamaHavuç, kereviz sapı, yeşil soğan ve dana etini suda haşlayınız. Haşladığınız suyu süzdükten sonra buz kalıplarına dökerek buzlukta saklayabilirsiniz. Küçük şampiyonumuzun et suyu hazır.
Meyve suyu ve meyve püresi: Meyve suyu, ilk verilecek ek besindir. Elma, şeftali, üzüm, mandalina gibi meyvelerin suları, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırılır (anne sütü almayan çocuklarda daha erken başlanabilir). Bir seferde en fazla 50 ml (yarım çay bardağı) verilir.
Hazırlanışı:Çocuğa ilk verilecek meyve mevsimine göre elma veya şeftalidir. Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir. Temiz bir tel süzgeç veya bu iş için ayrılmış tülbent ile süzülerek suyu elde edilir. Meyve suyuna başlandıktan 1-2 hafta sonra muz ve diğer meyveler püre şeklinde verilebilir. Günde bir veya iki kez öğün aralarında olmak üzere yarım muz veya orta büyüklükteki bir meyve verilebilir. Meyve suyu ve pürelerine şeker eklenmemelidir. Meyve püreleri yoğurt ile karıştırılarak bir öğün olarak verilir. Muzun fazla tüketilmesinin kabız yaptığı unutulmamalıdır.
Muhallebi: 4-6 aylıkta başlanır. Genellikle akşam öğünü olarak 18:00-20:00 saatleri arasında verilir. Muhallebi bebeğin kendi formül mamasıyla hazırlanabilir.
Hazırlanışı: Formül mama ile:1 su bardağı su ve yaklaşık 3 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılarak su muhallebisi yapılır. Ateşten indirilir, hafif soğuduktan sonra 6 ölçek mama toz halinde katılır. Gerekirse tel süzgeçten geçirilir.Pastörize süt ile:1 su bardağı pastörize inek sütü, yaklaşık 3 tatlı kaşığı pirinç unu, 2 tatlı kaşığı şeker ile yapılır. Pirinç unu soğuk sütün bir kısmı ile iyice ezilir. Kalan süt eklenir ve karıştırılarak pişirilir. İnmeye yakın şeker eklenir.
Yoğurt: Genellikle ikindi öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir. Evde yoğurt yapılması tavsiye edilir, eğer yapılamıyorsa çocuklar için pastörize olarak üretilen yoğurtlar da kullanılabilir.
Hazırlanışı:Süt kaynatılır, elin dayanabileceği sıcaklığa kadar soğutulur. 1 litre süt içine 1-2 çorba kaşığı içinde sulandırılmış 1 çorba kaşığı yoğurt maya olarak eklenir ve yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcak bir yerde 6 saat bekletilir. Meyve püreleri yoğurda katılarak meyveli yoğurtlar elde edilebilir.
Sebze çorbası ve püresi: 5-6. aylarda muhallebiye başlandıktan 1-2 hafta sonra (ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce) genellikle öğle öğününde, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılarak verilir.
1. hafta; sebze çorbası:4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencerede pişirecekseniz bir su bardağı su ile 15 dakika pişirmek yeterlidir. Tel süzgeç veya blenderden geçirilir. Bu sulu çorba önce yarım çay bardağı ile başlanır, çocuğun isteğine göre yavaş yavaş arttırılarak verilir. Doyacak miktarda yiyebilene dek öğünler anne sütü ile tamamlanır.
2.hafta; basit sebze püresi: Yukarıdaki gibi daha az su ile 1 çay kaşığı zeytinyağı ya da bir fındık büyüklüğünde tereyağı konarak pişirilir. Havuçlar, patatesler tamamıyla ezilerek püre haline getirilir.
3.hafta; karışık sebze püresi: Mevsim sebzeleri eklenerek içerik zenginleştirilir. Küçük kaplarda 1-2 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydanoz, pazı vb.) günlük eklenip hemen tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebze içeren çorbalar bir kereden fazla ısıtılmamalıdır. Hazırlanan sebze püresine tepeleme bir çorba kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş) eklenebilir. Sebze püresi hiçbir zaman sadece et suyu ile hazırlanmamalı, et pürenin içinden çıkarılmamalıdır. Et suyu, kemik, ilik suyu gibi besinlerin sanıldığının aksine et kadar besleyici özelliğinin olmadığı unutulmamalıdır.Hazırlama ve saklama süresince alimünyum kaplar kullanılmamalıdır.
Kahvaltı: Çocuk yukarıdaki besinlere alıştıktan sonra kahvaltıya başlanır.
Hazırlanışı:Formül mama , bulunamıyorsa pastörize inek sütü ya da meyve suyu, peynir, reçel ya da pekmez, ekmek ya da bebe bisküvisi ile hazırlanır. Tuzu çıkartılmış peynir ve reçel süt içinde ezilir ve karışıma bisküvi ya da ekmek içi katılır. Önce 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanır ve miktarı giderek arttırılır. Alerji yapma özelliği ve botulizm denilen bir hastalığın mikroplarını taşıma ihtimali nedeni ile 1 yaşından önce bal verilmemelidir. Kahvaltıya arzu edilirse 1 çay kaşığı tereyağı eklenebilir. Eğer kabızlık problemi varsa gül ya da kayısı reçeli tercih edilebilir.
Yumurta: Katı pişmiş yumurta sarısı, çocuk kahvaltıya alıştıktan sonra 1 çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş yavaş miktarı arttırılır. Bir haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. Yumurta sarısı tifo mikrobu taşıyabilmesi nedeniyle tam olarak pişirilmelidir.
Et: Yukarıdaki beslenme programına 7.-8. aylarda 1 tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya derisiz tavuk ya da hindi eti parçası hazırlanan sebze püresine eklenir.
Tahıllı çorbalar: Çocuğa değişik tatları öğretmek açısından 8. ayda mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbaları verilebilir, yine aynı şekilde baharat içermeyen ev halkı için pişirilmiş çorbalar çocuğa verilebilir. İlk pişmiş taze halinden 1 kase alınıp içine et ya da kıyma katılarak içirilebilir.
Köfte: Baharatsız olarak hazırlanmış ızgara köfte veya terbiyeli-sebzeli köfteler 9. ayda verilebilir.
Pilav, makarna veya kıymalı dolmalar: 8. aydan sonra yoğurtla karıştırılarak verilebilir.
Su: Genel olarak 8. aydan itibaren bebeklerin hareketleri artar. Öğün aralarında susayabilirler. Bebeğe her zaman kaynatılmış ılıtılmış su verilmelidir.
Balık (kılçıksız): 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.
Karaciğer: 7. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek 15 günde 1 kez olmak üzere verilebilir.
Hazırlanışı: Kuzu, koyun, dana veya tavuk ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzlu suda haşlanır, zarı çıkarılır, püre şeklinde sebze püresinin içine eklenir.
ÇAY: Besleyici değeri olmadığından çocuk beslenmesinde yeri yoktur. Aksine demirin barsaktan emilmesini engelleyerek çocuğunuza zarar verebilir.
4-5 aylık bebek için örnek mönü
Sabah uyandığında Anne sütü
Sabah Anne sütü
Öğlen Anne sütü
İkindi 2-6 tatlı kaşığı meyve-sebze püresi veya anne sütü
Akşam Anne sütü ve/veya muhallebi*
Gece Anne sütü**
* Muhallebi akşam yerine sabah öğününde de verilebilir.
** Bebek isterse

5-6 aylık bebek için örnek mönü
Sabah uyandığında Anne sütü
Sabah Anne sütü ve 6-12 tatlı kaşığı muhallebi*
Öğlen 6-12 tatlı kaşığı meyve veya sebze püresi, içecek olarak kaynatılmış su veya anne sütü
İkindi Meyve püresi + yoğurt***
Anne sütü
Akşam Anne sütü
Gece Anne sütü**
* Muhallebi sabah yerine akşam öğününde de verilebilir.
** Bebek isterse
***Patates püresi verilebilir.
6-8 aylık bebek için örnek mönü
Sabah uyandığında Anne sütü
Sabah Anne sütü veya yarım kase muhallebi*
Öğlen 1. seçenek: Etli sebze püresi ve yoğurt
2. seçenek: Tavuk ve patates püresi3. seçenek: Omlet
İçecek olarak kaynatılmış su veya anne sütü
İkindi Meyve püresi + yoğurt
Akşam Muhallebi
Gece Anne sütü**
* Muhallebi sabah yerine akşam öğününde de verilebilir.
** Bebek isterse

8-9 aylık bebek için örnek mönü
Anne sütü (Saat 06:00-06:30)
Kahvaltı (Saat 08:00-09:00) 1 çay bardağı formül mama, 1 yumurta, 1 ince dilim tereyağlı ekmek veya 3-4 bisküvi, peynir, reçel ya da pekmez + anne sütü
Meyve suyu veya püresi (Saat 10:00-10:30)
Sebze püresi (Saat 12:00-14:30) İçine bir yemek kaşığı et, tavuk, balık veya karaciğer konulabilir + anne sütü
Yoğurt + meyve püresi + ekmek ya da bisküvi (Saat 16:00-16:30)
Sütlü muhallebi + anne sütü (Saat 19:30-20:30)Bebek istiyorsa gece anne sütü verilir.

NOTLAR:
Bebeğinizi pütürlü gıdalarla beslerken bebeğin yiyeceği akciğerine kaçırma ihtimaline karşı dikkatli olun, onun yutabileceğinden fazla miktarlarda vermeyin. Bebeğin daha kolay yutmasını sağlamak için burnunu sıkmayın, çok yaygın yapılan bu uygulama bebeğinizin nefessiz kalıp ölmesine sebep olabilir. Yine aynı sebeplerden asla erişkin olmayan ya da tecrübesiz bir kişinin bebeğinizi beslemesine izin vermeyin.
Bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra yiyecekleri blenderdan geçirmeden çatalla ezerek vermeye başlayın. Anne sütü verilemeyen bebeklerde uygun hazırlanmış formül mamalar tercih edilmelidir. Ancak imkanlar uygun değilse uygun şartlarda hazırlanmış, iyi kaynatılmış inek sütü tercih edilebilir. Fazla miktarda ve erken inek sütü tüketiminin bağırsaklardan gizli kanmaya, kansızlığa ve iştahsızlığa sebep olduğu unutulmamalıdır. Eğer gece sütü verecekseniz asla içine bal, şeker, reçel katmayın, gece uzun süre şekerli materyalin diş üzerinde kalması biberon çürüklerine sebep olabilir. Eğer bebeğiniz başka türlü uyumuyorsa şekerli süt bittikten sonra diş ve dişetlerini bir tülbentle silin ya da küçük bir parça peynir çiğnetin.Kabızlık problemi olan bebeklerde yiyeceklerin yeşil yapraklı gıda ya da tahıl içeriği arttırılmalı, gerekiyorsa doktorunuzla görüşerek yulaf ezmesi ya da kepek ilavesi yönünden değerlendirilmelidir.

1 yaşından sonra:Bu yaştan sonra eğer başarılı bir karışık beslenme yapabildiyseniz, artık evinizde bebeğiniz için özel yemekler pişirmenize gerek kalmamalıdır. Evinizde kendiniz için hazırladığınız tüm yiyecekleri ona da yedirmeli, sofraya sizinle oturmasını sağlamalısınız. Öğünlerin çocuk için bir işkence değil, keyif ve oyun olmasına gayret gösterin. Bırakın bebek üstüne, başına, yerlere yemeklerini sıçratsın. Unutmayın ki bu yaşlarda kurulacak sağlıklı beslenme alışkanlığı ömür boyu devam edecektir.
Çocuğunuz o öğün yemek yemek istemiyorsa ve bunun hastalığa bağlı bir sebebi yoksa, ısrar etmeyin, saatlerce yemeğinin bitirmesi için uğraşmayın. Sofradan tabağını kaldırın, istemediği zaman yemek zorunluluğu olmadığını ama bunun karşılığında o öğünü kaybedeceğini öğrenmesini sağlayın. Buna rağmen fazla öğün atlanmak zorunda kalınırsa doktorunuzla bu durumu konuşun.

BEBEKLER İÇİN YEMEK VE ÇORBA TARİFLERİ
SEBZE ÇORBASI-1- İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanır. 3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencere kullanılıyorsa 1 fincan su ile 10-15 dakika pişirilmesi yeterlidir. Süzgeçten aktarılarak hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba alınır. 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Yukarıdaki gibi pişirilir. Havuçlar ve patatesler tamamıyla ezilerek püre şekline getirilir. Bu pürenin içine yine irmik katılarak yukarıdaki şekilde mamanın hazırlanması tamamlanır. 3 çay fincanı s, bir tutam tuz, 1 orta boy patates ek olarak 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler (örneğin ilk gün 3-4 yapraklı maydanoz, ertesi gün bir kaç yaprak ıspanak, ertesi gün bunlara ek olarak 1/4 enginar, ertesi gün 1/4 domates) eklenir. Elde edilen püreye yine 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika pişirilir. Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı tereyağı katılır.
Sebze çorbasI-2-İçindekiler2-3 yaprak ıspanak1 küçük patates1/4 kabak1/4 havuç1 çay kaşığı sıvı yağ1 su bardağı suYapılışıSebzeler yıkanır, kabuklu sebzeler soyulur ve doğranır. Küçük bir tencerede kaynamakta olan suya salınır. Su, sebzelerin üzerini örtecek kadar olmalıdır. Ateş kısılır, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş sebzeler ezilerek süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı yağ eklenir.Not: Patates yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimek de eklenebilir.
SEBZE ÇORBASI -3- (260 Kal, 3 gr. protein )(2 Porsiyon)1 küçük boy havuç1 orta boy patates1 orta boy domates1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç1 yemek kaşığı zeytinyağıHAZIRLANIŞI :sebzeler iyice yıkanarak küçük küçük doğranır. 1 yemek kaşığı tahıl unu , 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla pişirilir. Tel süzgeçten geçirilerek çocuğa verilir. 1 tatlı kaşığı tavuk eti yada dana kıyma katılabilir. Bebeklere et suyu verilmesi düşünüldüğü kadar yararlı değildir, etin kendisinin ezilerek verilmesi besleyicidir..
Not: Çocuklara TUZ 12.aydan sonra çok az olarak verilebilir..


YOĞURTLU SEBZE ÇORBASI (225 Kal, 5gr protein):(1 porsiyon)1 kepçe yoğurt (125cc)1 orta boy patates1 yemek kaşığı buğday veya pirinç 1 tatlı kaşığı zeytinyağıTencereye yoğurt konur az su ile sulandırılırak üzerine herhangi bir sebze doğranır.1 yemek kaşığı tahıl unu zeytinyağıyla pişirilir.Mercİmek çorbasI-1-İçindekiler1 yemek kaşığı kırmızı mercimek1 su bardağı su1 çay kaşığı sıvı yağYapılışıMercimek ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Ateşin altı kısılır, mercimekler yumuşayıncaya kadar pişirilir, ezilir, yağ eklenir.
MERCİMEK ÇORBASI-2- (200 Kal, 3gr protein)(2 porsiyon)2 yemek kaşığı mercimek1 boy havuç1 küçük boy patates¼ küçük dilim soğan1 çay bardağı suHAZIRLANIŞI: Bir tencereye 2 yemek kaşığı mercimek, 2 çay bardağı su konur. 1 küçük boy havuç, patates ve soğan rendelenip,1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenip pişirilir.PİrİnÇ-mercİmek ÇorbasIİçindekiler1/2 yemek kaşığı kırmızı mercimek1/2 yemek kaşığı pirinç1, 1/4 su bardağı su1 çay kaşığı sıvı yağYapılışıMercimek, pirinç ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Yumuşayıncaya kadar pişirilir, yağ eklenir. Çorba, pirinç yerine bulgur konarak da yapılabilir.
TARHANA ÇORBASI-1- (360 Kal,3.5 gr. protein): (2 porsiyon)Yoğurt (150 cc) (bir buçuk çay bardağı)Buğday unu (2 yemek kaşığı)Değişik sebzeler1 tatlı kaşığı zeytinyağıYAPILIŞIMalzemenin hepsi az su eklenerek karıştırılıp pişirilir.Ocaktan inmeye yakın az zeytinyağı eklenir..

Tarhana çorbasI-2-İçindekiler1 su bardağı su1/2 yemek kaşığı tarhana1 tatlı kaşığı yağYapılışıTarhana soğuk su ile ezilir ve karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir. Tarhana acısız olmalıdır.


Yayla çorbasI İçindekiler3/4 su bardağı yoğurt1/2 su bardağı su1 yemek kaşığı pirinç1 çay kaşığı sıvı yağ1 çay kaşığı unYapılışıPirinç ayıklanır, yıkanır ve su ile haşlanır. Ilımaya bırakılır, yoğurt ve ezilmiş un eklenir. Karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir.
SÜTLÜ ÇORBA (150 Kal, 4 gr. protein)(1 porsiyon)1 çay bardağı süt (100 cc)1 yemek kaşığı silme pirinçDomates suyu (50 cc)1 tatlı kaşığı zeytinyağıHAZIRLANIŞI : bir tencereye süt konur 1 silme yemek kaşığı pirinç unu , yarım çay bardağı domates suyu veya ezmesi eklenip pişirilir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilerek çocuğa yedirilir. Un katılmadığında çok az ekmek içi ufalanıp verilebilir.


Nohut ve kuru fasulye ezmeSİ İçindekiler2 yemek kaşığı nohut veya fasulye1 çay kaşığı yağ2 su bardağı suYapılışıNohut, fasulye ayıklanır, yıkanır ve 8-10 saat süreyle ıslatılır. Islatma suyu dökülür. Yumuşayan nohut ve fasulyenin kabukları soyulur. Üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen nohut, fasulye haşlama suyu içinde çatalla ezilir. Haşlama suyu dökülmez.
ETLİ SEBZE YEMEKLERİ (tavuk, dana kıyma) (250 Kal, 8 gr. protein)(2 porsiyon)30 gr. (1 köfte kadar) et 1 yemek kaşığı pirinç1 sebze( ıspanak, kabak, domates, semizotu)1 tatlı kaşığı zeytinyağı 1 küçük soğan
HAZIRLANIŞI: Sebzeler doğranarak bir tencereye konur, 1yemek kaşığı pirinç,mercimek, bulgur ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağı az su konup pişirilir. Sebzenin türüne göre dolma şeklinde veya kıymalı sebze yemeği olarak yedirilir.
IZGARA KÖFTE (70Kal, 6gr protein)(1 porsiyon)30 gr. yağsız iki kere çekilmiş dana kıymaçok az ekmek içiçok az maydanoz
HAZIRLANIŞI: Ekmek içi az ıslatılır maydanoz ve kıyma ile yoğrulur, ıslıtılmış fırında veya ekmek yerine pirinç konularak sulu köfte yedirilebilir.
YOĞURT (60 Kal , 3 gr. Protein):100 cc süt1 çay kaşığı yoğurt mayası
Hazırlanışı : Süt kaynatılır, 36-37 dereceye kadar (vücut ısısı) soğuması beklenir.1 çay kaşığı yoğurt -maya olarak- eklenir. Üstü örtülür, oda sıcaklığında kımıldatılmadan 3-4 saat bekletilir


MUHALLEBİ -1- 4 ay-1 yaş arası100 cc su (1 çay bardağı)5 g pirinç unu (1 tatlı kaşığı)3 ölçek formül mamaHazırlanış:pirinç unu soğuk suda karıştırılarak pişirilir. Ocak söndürüldükten sonra 3 ölçek doktorunuzun önerdiği formül mama eklenir. Ilık kıvamda yedirilir.
MUHALLEBİ-2-(100 Kal, 6.7 gr. Protein):1 yaş ve üzeri(1 porsiyon -100 cc) / 1 çay bardağı100 cc süt5 gr. pirinç unu (1 tatlı kaşığı)5 gr. şeker (1 tatlı kaşığı)
HAZIRLANIŞ : Soğuk süt temiz bir kaba konur. 1 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edilerek ezilir, yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra şeker ilave edilir, ılık kıvamda bebeğe verilir.
NOT: Kilolu bebeklerde şeker eklenmesi yapılmadan verilebilir. Kabızlığı olan bebeklerde 1 çay kaşığı sıvı yağ konulabilir.

Sebze suyu hazırlamak çok kolay. Ben yemek yaparken genelde sebzelerin kullanmadığım saplarını(pazı, ıspanak, turp vs.) yada köklerini (brokoli, karnıbahar, lahana) bir poşette biriktiriyorum. Ayırdığım kısımların çürük yada çok kart olmamasına dikkat ediyorum. İyice yıkayarak bir tencereye üstünü 3 parmak geçecek kadar su ile koyup kaynatıyorum. İçine 2 diş sarımsak ve birazda zencefil ilave ediyorum. Sebzeler yumuşayana kadar bir saat pişiriyorum.

Süt hazırlandıktan ve temiz şişelere (bebeğin içebileceği kadar) konulduktan sonra soğuk yerde saklanmalı, bebeğe verileceği zaman sıcak su içinde ılık bir duruma getirilmelidir. Soğutucu bulunmadığı durumlarda süt yerine yoğurt kullanılmalıdır. Süte eklenen şeker miktarı Önerilenden fazla olmamalıdır. Örneğin her 100 cc (1 çay bardağı) süt için, 5 g. şeker (1 çay kaşığı şeker veya 1 kesme şeker) yeterlidir. Sulandırılmamış süt ve yoğurda şeker eklenmemelidir. Bebekte tatlı besinlere duyulan istek mümkün olduğunca meyvelerle karşılanmalıdır, şeker, çikolata ve şeker eklenerek hazırlanmış tatlılardan kaçınılmalıdır.
Et ve Benzeri:
a) Kıyma:
Hafif ateşte kendi verdiği suyunu çekene kadar ısıtılıp yukarıda hazırlanan sebze çorbası ve diğer çorbalar içine katılarak bebeğe verilebilir. Kıyma, en uygun et verme şeklidir. Kıyma kavrulup soğutucuda saklanır, çorba hazırlanırken bundan eklenir.
b) Köfte olarak: İki kere çekilmiş kıyma, az miktarda bayat ekmek içi ve az tuzla iyice yoğrulur. Köfteler, dibi yağlanmış kaim tavada kapalı olarak pişirilir. Normal büyüklükte bir köfte içinde 30 g. kadar et vardır. İlk başlarken 1/5 köfte verilir, miktarı gittikçe artırılır.
c) Tavuk eti, balık eti, karaciğer vb: Tavuk eti kemiklerinden, balık kılçığından iyice ayrılır, ezilerek verilir veya sebze çorbası içine katılır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !